euro paletler ozellikler ve kullanim

Euro palet, (veya EUR-palet veya EUR EPAL Palet) Avrupa Palet Birliği tarafından belirtilmiş standartlardaki paletler olup, 80x120cm, 100x120cm, 120x100cm ve 60x80cm tipleri bulunmaktadır.

Yaygın kullanımdaki 80x120cm'lik Euro palet 80 parça tahtadan oluşmakta olup, yaklaşık 35kg ağırlığında, 45.234dm3, yayılı yük taşıma kapasitesi 1500kg'dir.

Verilen standartlara aynen uyan paletlere "Avrupa Palet Havuzu (European Pallet Pool EPP) sistemi uygulanmaktadır, yani "palete-karsı-palet" değiş tokuşu yapılmak mümkün olmaktadır. EUR/EPAL-pallet belirlenmiş standartlı tahtadan yapılmış olup 78 özel çivi ile tutturması standart olarak belirlenmiştir ve standart dış ölçüleri 1200x800mm olarak tespit edilmiştir.

Euro palet sistemi demiryolu taşımacılığında kullanılan tahta paletlere dayanmaktadır. Bu tahta paletlerin ilk bulucusu ve kullanıcısının İsveç'te bulunan Svensson Bros şirketi olduğu kabul edilmektedir. Bu paletleri kullanılarak demiryolu marşandiz vagonlarına yüklemelerin ve vagon boşaltmalarının daha önce kullanılan sistemlerden %10 daha az zamanda yapıldığı bulunmuş ve bu maliyet düşürücü sistem genel olarak uygulamaya geçmiştir.

Euro Palet ( EUR EPAL Palet)

Euro paletleri işaretlemek için kullanılan damgalama demirleri. Hamburg Arbeit Museum'da sergilenmektedir.

Uluslararası Demiryolları Birliği (International Union of Railways) tarafından onaylaması yapılan ve DIN 15146'da tarifini bulan Uluslararası yaygın kullanımı 80x120cm ölçülerinde standart bir palettir. Genel üretim ve kabul şartları UIC 435-2 talimatnamesinde temel olarak verilmiştir. Buna göre paletin dış ölçüleri 1200×800 144mm hassasiyetindedir.

Tahtada kullanılması gereken ahşap malzeme ölçüleri maksimum %22 nem oranında geçerli olan değerlerdir. EUR Palet olarak da bilinen paletin montajında kullanılan çivinin cinsinden, montajlama koordinatlarına kadar paletin dayanıklılığı maksimum düzeye çıkartacak özelliklerdedir.

Paletlerin üretilebilmesi yetki dahilinde olup, kalite kontrolü uluslararası gözetim şirketleri tarafından denetlenmektedir.

Euro Palet'in en önemli özelliği çevreci olması olup, sonuçta tekrarlı ve tamir edilerek kullanılabilmesi nedeniyle maliyeti de düşüktür. Standart olması her yerde ve her sektörde kullanılabilmesine olanak verdiğinden, toplanarak daha ucuz bir bedelle tekrar satışa sunulabilmektedir.

İkinci El Euro Palet

Birbirinden farklı boyutlarda ve renklerde ve hatta şekillerde olan ikinci el euro palet çeşitleri birçok firma adına sürekli bir talep ile istenmektedir. Bu yüzden de bir gün içerisinde bile sayısız palet çeşitleri talebi alınır ve üretimi yapılır. Bu nedenden dolayı da özellikle de son zamanlarda ikinci el palet çeşitleri oldukça fazla bir şekilde talep edilmeye başlandı.

Euro paletin önemli niteliklerinden birisi çevreci olması, düşük maliyeti ile hesaplı olması ve tamir edilebilir özelliği korumasıdır. Üretimi yetki sınırları içerisinde olan Euro Palet, azami sağlamlıkta olabilmesi için sertifika sahibi üretici tarafından üretildikten sonra sağlamlık test aşamalarında başarı sağlamsı için uluslar arası kontrol şirketleri gözetiminde standartları kesinleştirilir.

  • EPAL ve EUR damgalarıyla ahşap paletlerden ayırıcı bir özelliğe sahiptir.
  • Dört yüz kilo taşıma kapasitesini karşılayacak bir sağlamlıktadır.
  • 80×120 ebatlarında üretime tabi olur.
  • Tekrar satışa sunulabilecek tamir ve bakımlardan geçen bir özelliği de barındırmaktadır.

Çeşitleri

İkinci El Euro palet, taşımacılık alanında yaygınlaşmış bir ihtiyaç denilebilir. Birçok taşımacılık alanında kullanılan bu paletlerle, daha kolay ve ürünlere zarar gelmeden taşımacılıklar yapılır; en hızlı şekilde taşımacılık işleri bitirilir. Günümüzde paketlenerek yapılan bu taşımacılık ile hem ürünlere zarar gelmez hem de ürünlere böceklerin gelmesi, haşeratların ürünlere zarar vermesi gibi durumlar engellenir. Bu sayede daha sağlıklı ve sorunsuz bir taşıma ile palet kullanımından sizlerde faydalanmış olabilirsiniz.

İkinci el, fiyatları paletlerin yıpranma payına ve kullanım süresine göre değişir. Onarım isteyen paletler çok ucuz fiyatlarda olurken, sağlam olan paletler daha yüksek fiyatlardan satılmakta ve alınmaktadır. Ancak her iki durumda da paletlerin fiyatları piyasadaki satış fiyatlarının altında olur. İkinci el fiyatları, ölçülerine çeşitlerine ve sipariş adetine göre değişiklik gösterdikleri için lütfen ihtiyacınız olan palet sayısı ve ölçülerini bize mail ve telefon ile bildirerek size en uygun fiyat teklifimizi isteyiniz.


Lütfen Bekleyin